Saturday, 3 April 2010


He was a pilot, born on 9th September 1905.  He graduated in 1928 and was assigned to the 1st Air Regiment in Warsaw.  From June 1938 until the outbreak of war, he commanded the training squadrons. 

He made his way to England and, after training, he is believed to have been a Flight Commander with 304 Squadron between April 1941 and May 1942.  After completing his tour of duty he moved to Staff Headquarters.  He was awarded the Order of Virtuti Militari and the Order of the British Empire.

He survived the war and died in London on 16th September 1982; he was cremated at Putney Vale and his ashes were buried in Highgate Cemetery.

No comments: